Sistem Güvenliği

Persam Bilişim Yazılım San. Tic. Ltd. Şti Grubu olarak Siber Güvenlik ve Fiziksel Güvenlik alanlarında sizlere hizmet vermekteyiz.

SİBER GÜVENLİK

Nesnelerin İnterneti gibi terimlerin olduğu bu günlerde teknoloji ve internet dünyasında kullanılan sistemler, hiç olmadığı kadar birbirine bağlı ve her gün gerçekleştirilen siber saldırı sayısı tahmin edilenin çok üstündedir.

SİBER GÜVENLİK KAVRAMI

Siber Güvenlik kavramı; hem ülke, hem toplum, hem de birey olarak nasıl bir tehditle karşı karşıya olduğumuzu çok açık bir şekilde göstermektedir.

GÜNÜMÜZDE SİBER SALDIRILARIN SIKLIĞI ARTTI

Siber güvenlik problemi birçok alanda olduğu gibi endüstriyel alanda da etkilerini gösteriyor. Bu noktada geleneksel siber güvenlik çözümleri, endüstriyel kontrol sistemleri için yeterli koruma sağlayamıyor. Endüstriyel tesislere yapılan siber saldırı sayısındaki artış; bozulmalara, üretimin aksamasına neden oluyor ve güvenliği tehlikeye atarak ekipmanlara zarar veriyor.

Günümüz şirketlerin büyük verileri (Big Data) oldukça artımış durumda durum böyle olduğunda şirketler dijital verilerinin güvenliği için yeterli koruma sağlayamadığı için Dolandırıcıların ana hedefi haline geliyor. Örnek vermek gerekirse Dünyaca Ünlü Uygulamaya Ekim 2018’de gerçekleşen saldırıda 30 milyon kullanıcının kişisel bilgilerine erişilmişti. bu örnek dijital dünyada güvenlik problemini gözler önüne seriyor.

Detaylı Bilgi için BTK

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Kurumlar sistemlerini koruyacak donanım ve yazılımlara yatırım yaparak, defansif savunma olarak adlandırılan savunmacı güvenlik yöntemini yaygın olarak kullanırlar. Ofansif savunma olarak adlandırılan güvenlik yöntemi ise, kurumların sahip oldukları tüm bilişim sistemlerindeki güvenlik zaafiyetlerini, bir hacker gibi düşünebilen alanında uzman üçüncü bir göze kontrol ettirmesi ve çıkan rapora göre aksiyonlar almasıdır.

Yaşanmış bazı siber saldırı senaryoları şunlar:

Bir e-ticaret sitesinini veya bir perakende şirketinin kayıtlı kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi Bir bankanın sistemlerine yapılan siber saldırı sonrası yaşanan maddi kayıp Bir teknoloji markasının, çok uzun yıllar geliştirdiği bir datanın çalınması Bir kurumun elektronik ortamdaki iç yazışmalarının ele geçirilmesi yani saymakla bitmez güvenlik için lütfen bizimle iletişime geçin.

İletişim için buraya tıklayın.